DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przynęty na pstrąga

( ilość produktów: 106 )

W naszych wodach występują dwie kluczowe odmiany pstrąga. Jest to pstrąg potokowy (rodzimy) i pstrąg źródlany (wprowadzony przez człowieka pochodzi z Ameryki Północnej). Dodatkowo w niektórych łowiskach można jeszcze łowić pstrągi tęczowe, gatunek ten rządzi się jednak innymi prawami. Jednak patrząc z punktu wędkarz czyli sprzętu a zwłaszcza przynęt łowi się go tymi samymi wabikami co dwa wcześniej wymienione.. W naszym kraju nie potwierdzono samorozradzającej się populacji tego gatunku. Uznaje się więc że ryby występujące w wodach naturalnych pochodzą z zarybień lub są przypadkowymi uciekinierami z hodowli. Pstrągi są rybami bardzo atrakcyjnymi wędkarsko a z racji na fakt że ich pokarm to wszelkie żywe organizmy takie jak czerwone robaki, rosówki, owady, kiełże, ryby i płazy wachlarz przynęt jakie można na nie stosować jest bardzo szeroki.

Dobór przynęt pod pstrąga uzależniony jest w równym stopniu od gatunku jak i od łowiska na którym przebiega połów. Pstrągi zarówno potokowy jak i źródlany występują w wielu niewielkich czasem wręcz małych i bardzo płytkich ciekach. W takich warunkach nie  sposób użyć większej przynęty która bardziej odstraszy rybę jak sprowokuje ją do brania. Wybór przynęt zaczyna się więc od niedużych 4-5 góra do 6 cm. Dlatego w tych warunkach skuteczne będą różnego rodzaju gumy. Twistery, rippery oraz inne kształtami kojarzące się z robakami czy owadami. Dzięki możliwości doboru obciążenia wędkarz może zaadoptować taką przynętę do aktualnie panujących warunków. Kolorystyka stosowana przez wędkarzy jest bardzo szeroka. Należy jednak pamiętać że łowi się zazwyczaj w płytkiej wodzie o bardzo dużej przejrzystości. Tu zbyt rażące barwy nie zawsze są wskazane jednak można je stosować z powodzeniem gdy potok niesie trącona wodę po opadach lub gdy zapada zmrok.

Wraz zbiegiem każdego potoku czy strumienia zmieniają się panujące na nim warunki. Woda staje się coraz szersza i głębsza, w niektórych przypadkach stają się one małą a później większą rzeką. Dlatego też przychodzi czas na zmianę przynęt. Warunki wodne są już w miarę stabilne. Pokarm naturalny czyli przykładowo malutkie ryby w górnych odcinkach zmienia się w większe.  Wędkarz powinien wziąć to pod uwagę i pomimo że nadal dominować będą podczas łowów przynęty niezbyt duże ich średnią można a nawet należy lekko podnieść. 5/6 cm które na początku cieku stanowiły górną granicę tu przechodzą w standard. Średnia masa i długość występujących tu pstrągów też jest znacznie większa, dlatego można też sięgnąć po przynęty o długości osiem, dziewięć a nawet dziesięć centymetrów. Większa głębokość to inne warunki świetlne, szczególnie w okolicach dna. Tu już można częściej użyć głębiej schodzących woblerów, gum czy błystek w bardziej prowokujących barwach. Przynęty żółte, pomarańczowe, zielone, różowe i inne są często bardzo skuteczne,

Bardzo ważną a często kluczową podczas doboru przynęty podczas łowienia pstrągów jest ich otwartość na aktualnie dostępny żer. W czasie rójki jętki należy więc podawać przynęty które ją mogą imitować w odpowiedni sposób jak i w właściwą strefę wody. Bardzo dobre wyniki przynosi wykorzystanie aktywności żab które występuje wiosną. podczas rozrodu jak i często latem po nocnych opadach. Pstrągi wtedy zazwyczaj czają się przy brzegach licząc na zdobycz. Rynek oferuje bardzo dużo przynęt o kształtach i pracy podobnej do żaby są to zarówno woblery jak i przynęty gumowe. Wędkarz zawsze powinien obserwować aktywność różnych organizmów nad wodą. Są one potencjalnym żerem dla ryb i warto wtedy sięgnąć do pudełka by odnaleźć przynętę która będzie mogła imitować ich kształt jak i ruch w wodzie.

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 28 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-19
Wszystko dostarczono zgodnie z zamówieniem. Towar bardzo dobrej jakości wykonania. Bardzo dziękuję za prezencik;))
2024-01-30
Fajne przynęty, błyskawiczna realizacja plus fajny gratis w postaci sporej paczki 5 cm ripperkow. Dziękuję i polecam.
pixel