DARMOWA DOSTAWA DO PACZKOMATÓW INPOST PRZY ZAMÓWIENIU POWYŻEJ 50 ZŁ
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lipiec

2023-07-16

Lipiec przynosi wędkarzom kolejne możliwości. Wraz z czerwcem zakończył się okres ochronny suma. Jest to specyficzny gatunek różniący się od innych bardziej popularnych. Główną różnicą która wpływa na technikę jego łowienia jak i używany do tego sprzęt jest fakt że osiąga on rozmiary znacznie większe jak inne ryby i żeruje na innym pokarmie. Oczywiście nie piszę tu o przypadkowym przyłowie suma o długości sto czy sto dwadzieścia centymetrów ale o celowym i świadomym polowaniu na duże osobniki. Dlatego tylko niektórzy decydują się na taką specjalizację.
Dla pozostałych w tym miesiącu pozostają inne gatunki którym nie przeszkadzają lipcowe upały. Tutaj jedną z najbardziej pożądanych i dobrze żerujących w tym okresie ryb będzie dla spinningistów kleń. Kleń jest rybą bardzo mocno rozpowszechnioną występuje na większości wód bieżących w kraju.

Z tego powodu że większość wędkarzy skupi się raczej na kleniu zaczniemy od niego i przynęt które będą skuteczne w upalne lipcowe dni jak i noce. Wspominam o nocach dlatego że pomimo iż nie wszyscy spinningują nocą a tym bardziej nastawiając się na klenie. Jednak znaczna część wędkarzy wtajemniczonych w nocne połowy kleni wie jak bardzo są one skuteczne. Takie łowienie obala mit o tym że kleń wszystko widzi i jest stuprocentowym wzrokowcem ale mity sapo to by je obalać.

W okresie letnim bardzo skuteczne są typowe smużaki i imitacje owadów. Woblery tego typu oferuje firma IMAGO LURES. Znajdziemy tu takie modele jak Imgo Lures Hornet 3,5 cm. Jest to pływająca imitacja szerszenia w różnych kolorach. Kolejnym sprawdzonym i bardzo łownym woblerem jest Imago Lures HOOPER 4,5 cm. Jest to pływająca imitacja pasikonika typowy smużak. Imago Lures HOOPER występuje również w długości 3,5 cm.

Kolejną przynętą na lato jest Imago Lures MAYBUG 3,5 cm 2,5 g. Bardzo łowna imitacja chrabąszcza majowego. Imago Lures oferuje również imitacje bardzo aktywnych o tej porze roku mrówek. Są to takie modele jak Imago Lures MAMBA 3,5 F oraz Imago Lures Mrówa Classic 3,5 cm F.
W tym okresie warto też łowić na przynętę Imago Lures Pływak Żółtobrzeżek. W naturalnych warunkach owad ten występuje w większości łowisk i jest bardzo dobrze znany rybom. Przynęta występuje w długościach 3,2 mm oraz 3,7 mm można wybierać z wersji pływających F jak i tonących S.

Przynęty spinningowe na suma to głównie woblery. Duże ciężkie głęboko schodzące w dzień. W nocy również te pracujące bliżej powierzchni. Podczas prowadzenia jak i wyboru przynęty na ten gatunek należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. W porze dziennej sum zazwyczaj stoi głęboko przy dnie. Zazwyczaj robi się aktywny przed burzą. W nocy poluje bardzo aktywnie i sprawnie. Nie jest to ryba typu sztywny kołeczek jak na przykład szczupak. Szczupak który stoi nieruchomo przy dnie a jego atak polega na jednym krótkim skoku. Sum w swoich akrobacjach jest bardziej podobny do bolenia, bardzo szybki, zwrotny i aktywny.

Skuteczną przynętą na suma może być wobler JAXON Holo Select Deep Diver długości 14 cm i masie 70 g. Schodzi on na głębokość do siedmiu metrów. W związku że widoczność na tej głębokości jest mocno ograniczona posiada on grzechotkę która dodatkowo wabi go i prowokuje.

 

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 28 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-19
Wszystko dostarczono zgodnie z zamówieniem. Towar bardzo dobrej jakości wykonania. Bardzo dziękuję za prezencik;))
2024-02-18
Wszystko szybko sprawnie
pixel