SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Maj

2023-05-01
Maj

Maj... W tym miesiącu rozpoczyna się sezon na szczupaka.

Sczupaki skończyły już tarło, są więc głodne i raczej intensywnie żerują. W tym miesiącu znajdziemy je już na płyciznach, w pobliżu roślinności, gdzie polują na drobnicę.

Większość z wędkarzy pojedzie z pewnością na duże jeziora czy większe rzeki, jednak nie zapominajmy o mniejszych wodach. Bardzo często niewielkie leśne jeziorka czy małe rzeczki okazują się świetnym łowiskiem na szczupakową majówkę. Takie łowiska są często omijane przez wędkarzy, głównie z powodu bujnej roślinności która, nie ma się co oszukiwać, nie ułatwia nam łowienia. Gdy znajdziemy odpowiednie miejsce, jeszcze nie zajęte przez roślinność, warto tam rzucić. 

Łowimy głownie na spinning więc warto wspomnieć o przynętach do tej właśnie metody. W „arsenale” przynęt na takie łowiska warto mieć przynęty gumowe, uzbrojone lżejsze główki 5g-7.5g.

Na szczupaka

Westin ShadTeez Baltic Pike - Savage Gear HERRING SHAD   czy kultowy już Cannibal od Svage Gear to sprawdzone przynęty.

Łowiąc w takich miejscach należy pamiętać, że hol będzie raczej siłowy i nie możemy popełniać błędów. Warto więc stosować odpowiednio mocny sprzęt- mocny kij o szczytowej akcji, kołowrotek z płynnym hamulcem , na którego szpule nawijamy żyłkę lub w tym przypadku lepiej plecionkę. ( mocną, ale w ramach rozsądku). Konieczne jest też użycie stalowego przyponu, dzięki czemu szczupak nie odgryzie nam przynęty.

 

Jeśli zaś wybieramy się na większą wodę, ryb szukamy w pobliżu roślinności, czyli nieopodal trzcin czy nad podwodnymi „łąkami”(nie zbyt głębokie mijeca, w których roślinności porasta dno łowiska).

Warto wspomnieć , że często te największe szczupaki stoją w nieco większej odległości od roślin, na trochę głębszej wodzie. Cętkowanych warto też szukać na stokach podwodnych górek, gdzie przyłowem mogą być okonie. Dobrymi przynętami są wszelkie gumowe przynęty, najczęściej w naturalnych kolorach. Warto też stosować woblery i wirówki oraz wahadłówki.

Zajrzyj do naszej kategorii w sklepie Przynęty na szczupaka

Polowanie na szczupaka w maju metodą spinningową nie jest szczególnie trudne, jednak nie często udaje się złowić prawdziwy okaz. Jest to spowodowane głównie rybostanem w naszych wodach. Warto jednak próbować ponieważ to, że okazy nie trafiają się zbyt często, nie znaczy przecież, że nie ma ich w łowiskach....

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 28 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-07
Szybko i profesjonalnie.Polecam
2023-08-28
Polecam sprzedawcę.
pixel