SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Przynęty na okonie zimą i wczesną wiosną.

2023-01-22
Przynęty na okonie zimą i wczesną wiosną.

 

Początek roku to dla wędkarzy łowiących na spinning dość trudny czas. Okresy ochronne, trudne i nieobliczalne wręcz w ostatnich latach warunki pogodowe. Jednak prawdziwi fascynaci się nie poddają, w wodzie zawsze jest życie więc zawsze można coś złowić. Jednym z takich dyżurnych i dostępnych chyba dla każdego wędkarza gatunków jest okoń.
Okoń jest gatunkiem bardzo otwartym pod każdym względem. Potrafi się dostosować do warunków danej wody bez względu czy jest to malutka rzeczka, czy jest to starorzecze, ogromna rzeka lub jezioro. Oczywiście w każdy typ łowiska to zupełnie inne warunki. Dlatego w małych stróżkach populacja okoni osiąga niewielkie rozmiary, okoń o długości trzydziestu centymetrów jest tu okazem. W dużych jeziorach gdzie doświadczony wędkarz łowi regularnie okonie o masie jednego czy dwóch kilogramów na takie nie zwraca się większej uwagi.
W związku z tak różnymi warunkami łowisk, rozmiarów ryb również arsenał przynęt na okonie powinien być mocno różnorodny. Dzięki temu że wędkarz posiada w pudełkach przynęty o różnych wielkościach, kolorach, masie jak i rodzajach może dopasować się do każdej wody. Niżej przedstawię kilka pewnych i sprawdzonych na wielu łowiskach przynęt okoniowych. Wybrałem z podstawowych rodzajów jakie stosuje się najczęściej podczas kuszenia okoni a więc z przynęt gumowych, błystek obrotowych oraz woblerów.

Sprawdzone przynęty na okonia

Wybierając przynętę na okonie należy zacząć od rzeczy podstawowej i niezmiernie ważnej. Okoń jest drapieżnikiem typowo dziennym. Złowienie go po zmroku to naprawdę wielka rzadkość. Należy więc przyjąć że podczas żerowania kieruje się głównie wzrokiem. Potwierdza to fakt tego jak ważną rolę w połowie okoni odgrywa barwa przynęty. Dlatego przynęty opisane poniżej występują w wielu kolorach i należy na nie zwrócić bardzo dużo uwagi podczas wyboru. Pod uwagę należy wziąć preferencje gatunku jak i porę roku.

Perch Professor F**king Leech 2”/5,5cm MIX - 12szt. - gumy F**king Leech są imitacjami pijawki. Wykonane zostały w Polsce przez rodzimych wędkarzy. Żadną tajemnicą nie jest dla żadnego wędkarza jak skuteczną przynętą na różne gatunki potrafią być pijawki. Należy również wziąć pod uwagę panujące warunki atmosferyczne. Mroźna temperatura utrzymuje się przez krótki okres, przymrozki są nieznaczne i przeplatane temperaturami dodatnimi. Dlatego większość małych stworzeń typu owady i inne zarówno wodnych jak i lądowych pozostaje przynajmniej częściowo aktywna. Tylko od wędkarza zależy czy to wykorzysta.

Perch Professor F**king Leech 2”/5,5cm MIX - 12szt

F**king Leech posiada nacięcie na hak offsetowy. W zestawie występuje w trzech typowo okoniowych kolorach Można je zbroić zarówno w główki jigowe jak i czeburasszki.Dzięki swojej budowie doskonale sprawdza się również jako przynęta do metody Drop Shot.

Keitech Easy Shiner 2" - imitacja małej rybki. Małe ryby czy narybek to podstawa w pokarmie okoni na większości łowisk i nic tego nie zmieni. Jako że w tym okresie roku narybek nie występuje należy dostosować się do warunków i użyć troszkę większych przynęt.

Keitech Easy Shiner

Gumy Keitech Easy Shiner 2" są przynętami bardzo dobrej jakości a ich rozmiar odpowiada obecnym warunkom. Zostały one wykonane z bardzo miękkiego i trwałego silikonu dzięki czemu osiągnęły naturalną lekko nie skordynowaną i nieprzewidywalną pracę. Przynęty idealnie imitują ruchy małych, młodych i jeszcze nie do końca ułożonych rybek. Dodatek atraktora pozostawia smugę zapachu na drodze przynęty.

Keitech Swing Impact 2"/2,5" - pozwala wędkarzowi imitować nim pijawkę czy rosówkę. Pijawki, rosówki, czerwone robaki i podobne organizmy są bardzo powszechne w naszych wodach. Dlatego każdy spinningista powinien brać pod uwagę tą okoliczność i być przygotowanym sprzętowo.

Keitech Swing Impact

Gumy Keitech Swing Impact 2" zbudowane są z długiego prążkowanego korpusu oraz niedużego ogonka. Budowa ta zapewnia intensywną pracę. Praca ta ma na celu skupienie uwagi drapieżników na potencjalnym celu do ataku. Przynęty te pracują przy bardzo wolnym prowadzeniu co pozwala wędkarzowi naśladować robaka czy pijawkę które jakby nie patrzeć nie poruszają się w wodzie szybko. Swing Impact został nasączony atraktorem ośmiornicy co dodatkowo prowokuje do ataku.

Keitech Crazy Flapper 2,8” - jest imitacją raczka. Jakby nie patrzeć wszelkie imitacje raków wpisały się w ostatnich latach na stałe w gamę przynęt spinningowych. Jeśli zaś chodzi o łowienie okoni zajęły tu bardzo wysoką pozycję. Łowi się na nie zarówno w łowiskach gdzie raki występują jak również tam gdzie ich tak naprawdę nie ma. Taki jest jednak urok spinningu. Powstało mnóstwo przynęt z których wiele nie jest imitacjami naturalnego pokarmu tylko czystymi wariacjami twórców a drapieżniki i tak na nie reagują.

Keitech Crazy Flapper

Crazy Flapper 2.8” ma mocno złożoną budowę w jej skład wchodzi dwuelementowy korpus, przednie szczypce jak złożony ogon składający się z kilku elementów. Przynęta została nasączona aromatem kałamarnicy co dodatkowo prowokuje drapieżniki do ataku.

Savage Gear 3D Sticklebait Twitch 4,5 cm/ 4 g - wobler jest imitacją ciernika. Przynęta o płaskim korpusie któremu nadano dość dużą wysokość. Dzięki temu lusterkuje bokami bardzo dobrze podczas równomiernego zwijania linki a podczas zatrzymania idealnie pracuje w opadzie. Dzięki skanowaniu 3D idealnie odwzorowane zostały w woblerze wszelkie detale.

Wobler Savage Gear 3D STICKLEBAIT TWITCH

Savage Gear 3D Sticklebait Twitch Został wyposażony w grzechotkę oraz wolframową kulkę która zapewnia wędkarzowi dalekie i komfortowe rzuty. Podczas łowienia w rzekach oprócz okoni bardzo dobrze reagują na niego klenie.

Savage Gear Rotex Spinner #1 /3,5g - błystka obrotowa, imitacja małej ryby lub owada w cieplejszych porach roku. Doskonale imituje małą rybkę. Detale podania jej rybie pozostają tylko w rękach i inicjatywie wędkarza. Podczas łowienia okoni obrotówka jest jedną z podstawowych i stosowanych od dziesięcioleci przynęt.

Błystka Savage Gear Rotex Spinner

Savage Gear Rotex Spinner posiada ciężki korpus który ma ogromny wpływ na bardzo dobre właściwości rzutowe przynęty. Strzemiączko jest idealnie wyprofilowane dzięki czemu praca skrzydełka pozostaje niezakłócona poprzez całą drogę prowadzenia przynęty. Skrzydełko wykonano ze stali nierdzewnej a kotwiczki przynęt zostały uatrakcyjnione chwościkiem lub gumką. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 29 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-15
Pełna profeska. Szybka wysyłka. Polecam :)
2023-08-28
Polecam sprzedawcę.
pixel